TALOUSARVIOALOITE 557/2008 vp

TAA 557/2008 vp - Olli Nepponen /kok ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Mikkelin lentokentän rakentamiseen ja ylläpitoon

Eduskunnalle

Mikkelin lentokenttä sisältyi vuoden 2008 talousarvioesityksessä momenttiin, jossa valtionavustusta myönnettiin eräiden lentopaikkojen rakentamiseen ja ylläpitoon. Vuoden 2009 talousarvioesityksen asianomaisessa momentissa Mikkelin lentokentästä ei kuitenkaan enää ole mainintaa.

Mikkelin lentokentän käyttö maavoimien esikunnan taholta on koko ajan kasvamaan päin, ja kentällä on merkitystä myös ilmavoimille. Viime kesä osoitti niin ikään sen, että erityyppinen liikematkustaminen on sekin jatkuvasti yleistymässä. Esimerkiksi Mikkelin Musiikkijuhlien ja Mikkelin ravien aikaan lentokentän merkitys osoittautui todella tärkeäksi. Pienimuotoista reittiliikennettäkin yritetään koko ajan muun muassa Lappeenrannan ja eräiden muiden pienten yhtiöiden kanssa.

Mikkelin lentokenttä on varsin hyvässä teknisessä kunnossa ja ylläpidon kustannuksiakin on saatu alaspäin. Viime vuodesta selvittiin kohtuullisesti, kun investointeihin varattu raha saatiin siirrettyä ylläpidon avustamiseen. Tilanne on kuitenkin Mikkelin kannalta kohtuuton, ellei kenttä pääse valtionavun piiriin. Vaikka säännöllistä reittiliikennettä ei Mikkeliin ole, niin kentällä on muun liikennöinnin takia alueen kehitykselle erittäin tärkeä merkitys.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää valtion vuoden 2009 talousarvioon momentin  31.10.41 perusteluihin maininnan, että määrärahaa saa käyttää valtionavustuksen maksamiseen Seinäjoen lentokentän lisäksi myös Mikkelin lentokentän rakenteiden ja laitteiden investointeihin sekä ylläpitomenoihin.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2008

  • Olli Nepponen /kok
  • Jari Leppä /kesk
  • Katri Komi /kesk
  • Heli Järvinen /vihr
  • Pauliina Viitamies /sd