TALOUSARVIOALOITE 60/2008 vp

TAA 60/2008 vp - Tarja Filatov /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Hämeen linnan välttämättömien korjaustöiden jatkamiseen

Eduskunnalle

Suomen keskiaikaisten linnojen korjaus ja kunnossapito siirtyi rakennushallitukselta Museovirastolle vuonna 1995. Siirron yhteydessä riittäviä resursseja ei kuitenkaan siirretty Museovirastolle. Kymmenen vuoden ajan jatkunut resurssivajaus on saattanut Suomen keskiaikaiset linnat (Hämeen linna, Turun linna, Olavinlinna) huonoon kuntoon, ja mm. Hämeen linnassa on turvallisuussyistä jouduttu sulkemaan tiettyjä osia. Hämeen linnassa pidetyn korjauskatselmuksen tuloksena todettiin useita korjausta vaativia toimenpiteitä, joilla voidaan pysäyttää linnan rapistuminen. Toimenpiteet tarvitsevat rahaa paitsi toteutukseen myös niiden hyvään suunnitteluun.

Suomen keskiaikaisten linnojen, esim. Hämeen linnan, kunnon heikkeneminen niiden arvolle sopimattomaan tilaan on saatava pysäytettyä. Pidemmällä aikavälillä toteutettaville kunnostustöille on voitava varata resursseja. Mikäli välttämättömiä korjaustöitä ei saada tehtyä ajoissa, tulevat myöhemmin toteutettavat kunnostustyöt yhä kalliimmiksi. Suomen keskiaikaiset linnat ovat kansallisomaisuutta, ja niiden tulee olla kansalaiskäytössä. Keskiaikaisilla linnoilla on myös kansainvälisesti huomattava merkitys.

Tämä aloite on tehty yhteistyössä Hämeen liiton ja Hämeen vaalipiirin kansanedustajien kanssa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2009 talousarvioon momentille  29.80.75 lisäyksenä 600 000 euroa Hämeen linnan pikaisten korjaustöiden toteuttamiseen.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2008

  • Tarja Filatov /sd
  • Päivi Räsänen /kd
  • Satu Taiveaho /sd
  • Kirsi Ojansuu /vihr
  • Tuija Nurmi /kok
  • Jari Koskinen /kok
  • Jouko Skinnari /sd
  • Timo Heinonen /kok