TALOUSARVIOALOITE 818/2008 vp

TAA 818/2008 vp - Matti Saarinen /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen valtatien 25 peruskorjaukseen tieosuudella Mustio—Meltola

Eduskunnalle

Valtatie 25 on Meltolan kohdalla sekä kapea että mutkainen. Tieosuus ei täytä Suomessa valtatielle asetettavia vaatimuksia. Osuutta voidaan pitää liikenteellisesti erittäin vaarallisena erityisesti siksi, että raskas liikenne Lohjalta Hangon satamaan sekä Hangon satamasta Lohjan ja Hyvinkään suuntaan kulkee tätä reittiä.

Ongelmat ovat kasvaneet entisestään sen vuoksi, että Venäjälle suuntautuvat autorekkakuljetukset ovat siirtyneet enenevässä määrin valtatielle 25.

Liikenneturvallisuuden kannalta olisi ensiarvoisen tärkeätä oikaista ns. Meltolan mutka sekä valaista tieosuus välillä Mustio—Karjaa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2009 talousarvioon momentille  31.10.21 lisäyksenä 2 500 000 euroa valtatien 25 peruskorjaukseen tieosuudella Mustio—Meltola.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2008

  • Matti Saarinen /sd
  • Maarit Feldt-Ranta /sd