Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
RSv 310/2006 rd - RP 275/2006 rd
Regeringen har till riksdagen överlämnat sin proposition med förslag till lagar om ändring av lagen om sociala företag samt 7 kap. 9 och 11 § i lagen om offentlig arbetskraftsservice (RP 275/2006 rd).
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet har i ärendet lämnat sitt betänkande (AjUB 18/2006 rd).
Riksdagen har godkänt följande uttalanden:
Riksdagen förutsätter att bestämmelserna ses över så
— att personer med mental ohälsa, personer med rehabiliteringsstöd och personer med vilande pension bättre kan få anställning i sociala företag, och
— att ordningen för rätten att låta pensionen vila blir bättre och flexiblare samt att möjligheterna att samordna små pensionsinkomster och löneinkomster förbättras.
Riksdagen förutsätter att lagstiftningen ses över så att invandrare med dåliga finsk- och svenskkunskaper kan räknas in i den kvot på 30 procent som lagen avser och få anställning i sociala företag med den högsta förhöjda lönesubventionen redan innan de har varit arbetslösa i 500 dagar.
Riksdagen har antagit följande lagar:
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i lagen av den 30 december 2003 om sociala företag (1351/2003) 1 § 2 mom. 2 punkten, 3 § 2 mom. och 5 § som följer:
Lagens syfte och definitioner
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
I denna lag avses med
2) långtidsarbetslösa arbetstagare som innan anställningsförhållandet började har varit arbetslös arbetssökande enligt 1 kap. 7 § 1 mom. 5 eller 12 punkten i lagen om offentlig arbetskraftsservice (1295/2002).
Stödjande av sociala företag
Bestämmelser om lönesubvention som beviljas sociala företag finns i lagen om offentlig arbetskraftsservice.
Andelen sysselsatta
Handikappade och långtidsarbetslösa räknas till andelen sysselsatta den tid för vilken arbetsgivaren betalas lönesubvention för lönekostnaderna för den handikappade eller långtidsarbetslösa.
Vid beräkningen av andelen sysselsatta jämställs med handikappade de funktionshindrade i verksamhet i sysselsättningssyfte enligt 27 d § 3 mom. i socialvårdslagen (710/1982) för vilkas sysselsättande kommunen betalar stöd till arbetsgivaren.
En handikappad eller långtidsarbetslös för vars lönekostnader lönesubvention inte betalas räknas till andelen sysselsatta den tid för vilken arbetsgivaren är skyldig att betala honom eller henne lön, långtidsarbetslösa dock högst ett år.
En funktionshindrad person för vars sysselsättande arbetsgivaren har fått stöd av kommunen på den grund som avses i 2 mom. jämställs när stödet har tagit slut vid beräkningen av andelen sysselsatta med en handikappad den tid för vilken arbetsgivaren är skyldig att betala honom eller henne lön.
Andelen sysselsatta skall alltid inkludera i 1 eller 3 mom. avsedda arbetstagare. Vid beräkningen av andelen sysselsatta beaktas de arbetstagare vilkas ordinarie arbetstid är mer än 75 procent av maximiarbetstiden i branschen. I fråga om handikappade räknas till andelen sysselsatta dock de arbetstagare vilkas ordinarie arbetstid är minst 50 procent av maximiarbetstiden i branschen.
_______________
Denna lag träder i kraft den 200 .
Vid tillämpningen av 5 § 1 och 3 mom. i denna lag jämställs med lönesubvention sådant sysselsättningsstöd som har beviljats för lönekostnader med stöd av de bestämmelser som upphävts genom lagen om ändring av lagen om offentlig arbetskraftsservice (1216/2005) och sådant sammansatt stöd som har beviljats med stöd av de bestämmelser som upphävts genom lagen om ändring av lagen om utkomstskydd för arbetslösa (1217/2005). Till andelen sysselsatta enligt 5 § 1 mom. räknas fram till utgången av 2007 utöver handikappade och långtidsarbetslösa även övriga sysselsatta för vilkas lönekostnader det betalas sammansatt stöd inom ramen för försöket med sammansatt stöd enligt den genom den sistnämnda lagen upphävda 7 kap. 11 § i lagen om utkomstskydd för arbetslösa.
Åtgärder som verkställigheten av lagen förutsätter får vidtas innan lagen träder i kraft.
ändras i lagen av den 30 december 2002 om offentlig arbetskraftsservice (1295/2002) 7 kap. 9 § 2 mom. och 11 § 3 mom. 3 punkten, sådana de lyder i lag 1216/2005, som följer:
7 kap.
Främjande av sysselsättning med hjälp av sysselsättningsanslag
Sysselsättningsstödets belopp
Sysselsättningsstödets tilläggsdel är högst 60 procent av sysselsättningsstödets grunddel. Sociala företag får förhöjd lönesubvention till fullt belopp för att anställa handikappade och långtidsarbetslösa, om villkoren för fullt belopp i detta kapitel är uppfyllda. Lönesubventionen till sociala företag för att anställa handikappade och långtidsarbetslösa kan dessutom höjas så att sysselsättningsstödets grunddel och tilläggsdel till sitt sammanlagda belopp är 50 procent av lönekostnaderna, dock högst 1 300 euro i månaden. Kommunen har rätt att få 60 procent av sysselsättningsstödets grunddel som lönesubventionens tilläggsdel när den ger sysselsättning på grundval av sysselsättningsskyldigheten.
Sysselsättningsstödets varaktighet
Med avvikelse från 1 och 2 mom. kan lönesubvention beviljas för sociala företag som avses i lagen om sociala företag
3) för högst 24 månader i sänder per person som högsta förhöjda lönesubvention.
På stödbeslut som fattas innan lagen träder i kraft tillämpas de bestämmelser som gällde när stödet beviljades.
Helsingfors den 13 februari 2007