Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä

Riksdagsgrupp
Namn: Perussuomalaisten eduskuntaryhmä
Datum för konstituering: 26.10.1995
Besöksadress: Mannerheimvägen 30, Helsingfors
Postadress: 00102 Riksdagen
FO-nummer: 0882805-6

Personer
Ordförande: Ville Tavio
Förste vice ordförande: Jani Mäkelä 
Andre vice ordförande: Arja Juvonen

Övriga medlemmar:
Sanna Antikainen
Juho Eerola
Ritva Elomaa
Teuvo Hakkarainen
Laura Huhtasaari
Olli Immonen
Vilhelm Junnila
Kaisa Juuso
Ari Koponen
Jari Koskela
Jouni Kotiaho
Sheikki Laakso
Rami Lehto
Mikko Lundén
Leena Meri
Juha Mäenpää
Jukka Mäkynen
Veijo Niemi
Mika Niikko
Tom Packalén
Mauri Peltokangas
Sakara Puisto
Riikka Purra
Mika Raatikainen
Lulu Ranne
Mari Rantanen
Minna Reijonen
Jari Ronkainen
Sami Savio
Jenna Simula
Riikka Slunga-Poutsalo
Ano Turtiainen
Sebastian Tynkkynen
Veikko Vallin
Ville Vähämäki
Jussi Wihonen


Personer med rätt att teckna gruppens namn:
Ordförande: Ville Tapio Tavio
Förste vice ordförande: Jani Kalevi Kristian Mäkelä
Andre vice ordförande: Arja Sinikka Juvonen

Revisorer:
Oy Tuokko Ltd, FO-nummer 1731049-4

Stadgar
Stadgarna inlämnade på finska.
Säännöt 21.2.2013 (PDF)
Sääntömuutos 17.3.2014 (PDF)
Inofficiell översättning till svenska.
Stadgar 21.2.2013 (PDF)
Stadgeändring 17.3.2014 (PDF)

Anmälan lämnats in och godkänts
Grundanmälan inlämnad 22.2.2013.
Godkänts i registret över riksdagsgrupper 15.4.2013.

Uppdaterats: 29.4.2019.